“Maa on mainio meill’, elo elpynyt ympäri maata.”
~ Eino Leino
Viime viikonloppuna tutulla kaveriporukalla toteutettu mökkireissu alkoi hieman harmaissa merkeissä, mutta aurinko työnsi pilvet sivuun jo puolenpäivän tietämillä. Kun pojat suuntasivat pilkille, minä hyppäsin mönkijän selkään ja pöristelin pitkin pellon viertä, kuinkas muuten kuin maisemia kuvaten. Kevät teki vauhdilla tuloaa, kuravesi roiskui renkaista ja sormenpään palelivat, kun punaiselle paholaiselle antoi vähän enemmän hanaa.
Joutsenet ihmettelivät tovin, mutta keskittyivät sitten poseeraamaan sekä Canonille että omenapuhelimelle.
Vanha lato oli väsähtänyt talvella, eikä viime vuoden terhakkaana tönöttävästä harvalautaisesta komistuksesta ollut jäljellä kuin muisto.
Mökin takapihan näkymä on melkoisen komea.
Ja komea oli porukalla tehty avantokin, josta ensin pilkittiin pieniä ahvenia ja myöhemmin illalla noustiin hytisten kuuman saunan lauteille.
Sitten vielä se oma ja Instagram-seuraajieni lempikuva, jokaisella mökkireissulla aina yhtä ihana. Mutta täytyyhän se tienylitys turvata viereisen navetan lehmillekin, eikö? Pianhan ne taas kirmaavat utareet heiluen pelloilla meitä kotimaanreissaajia ilahduttamassa.
Kuva tahansa voi osallistua! Kirjoita blogipostaus, jonka aiheena on ”Instagram ja matkailu”. Muista mainita postauksessasi vähintään yksi meistä järjestäjistä (Destination Unknown, Running With Wild Horses tai allekirjoittanut) ja lisää blogipostauksesi url tämän ohjeen alta löytyvään Linky-kokoelmaan. Voit osallistua tempaukseen aina seuraavaan viikon torstaihin saakka, jolloin Linky-widget päivittyy uusilla postauksilla. Postaukset jäävät kuitenkin elämään meidän järjestäjien blogeihin, joten niistä on iloa vielä pitkään. Bloggaajien ohjeet löytyvät myös kootusti Sadun blogista: Norjassa tukikohtaansa pitävä hurjapää toimii Instagram Travel Thursdayn virallisena vetäjänä Suomessa, Veeran ja minun edustaessa co-hostaajina. Löydät meidät Instagramista nimimerkeillä @todestinationunknown, @veerabianca sekä @nellahelsinki.
Mikäli et kirjoita blogia, voit osallistua tempaukseen Instagramissa jakamalla kuvasi #IGTravelThursday-hashtagilla.
28 Comments
Oi mitä maalaismaisemia! Huh, että avantoon sitten hyppäsitte! Mä en edes tuohon Välimereen ole uskaltautunut vielä 😉
Heh, aika paksu nahka piti kyllä kasvattaa, mutta oon ylpeä että kaikki mentiin! (:
Voi siellähän on ihan jo kevät!! Kauniita maisemia 🙂 Täällä vaan lumiaurat vielä kulkee teillä vieläkin. Nooh, jospa se kevät ennättäis tännekin vielä 🙂
Kyllä se tulee, ihan pian!
Ah, MÖKKIREISSUT, niitä on Suomesta kyllä kova ikävä! Kyllähän Norjassakin käydään “hyteillä” mutta ei se vaan ole ihan sama asia… Ihania kuvia taas ja toki lehmille pitää oma ylitys olla 🙂
Sanos muuta! Ja tuo hyttikonsepti on kyllä hauska, vaikka ei tietenkään ihan verrattavissa kotimaahan. 🙂
Niin ihanan keväisen näköistä! Tulipa koti-ikävä…
Suomi <3
😀 Mä olen kuvannut just tuollaisia vinoja latoja myös. Jossain vaiheessa ne sitten vaan kaatuvat. Yhden, joka on meidän mökkimatkan varrella, tapauksessa lyötiin jopa vetoa siitä, koska menee nurin…
Heh, hauska! Kuka voitti? Ladoista on muuten julkaistu oma valokuvakirjansakin, oli melkoisen näyttäviä talovanhuksia niillä sivuilla. (:
Ihania maalaismaisemia ja niin keväisiä! Ja tuo liikennemerkki 😀 tuollaisia pitäisi olla enemmänkin.
Niin pitäisi, tuosta tulee aina niin hyvälle tuulelle!
Mökkeily ja maalaismaisema <3 Toimii! Kevätaurinko saa kaiken kukoistamaan.
Olet niin oikeassa! Onneksi aurinko on paistanut Helsingissäkin viime päivät. (:
Tässä jo viikon kestäneessä aamuauringon tulvassa oon ainoastaan miettinyt, miten upeaa on asua Suomessa. Suomen kevät! Ihana, upea ja raikas kevät! Luonto on jälleen heräämässä horroksesta ja oma keskittymiskyky on kadonnut täysin hymyilyttävien ajatusten alle. Kiitos näistä kuvista, ne ovat upeita.
Miten kaunis kommentti! Kiitos sulle, että jätit sen tänne.
Ihan huippu tuo lehmämerkki! 🙂 Meidän matkalla Ukkohallaan oli vuosia Muhoksen kohdalla taajamamerkki, johon oli liimattu täysin maastoutuva Batman erään merkin talon katolle; valitettavasti viime kesänä tämä ilmeisesti vihdoin huomattiin tietöiden yhteydessä ja paikalla on nyt uusi taajamamerkki. Se oli siitä erityisen hieno, että piti oikeasti tietää Batmanin siellä olevan, koska tarra sulautui merkkiin täydellisesti 😀
Eikö! Se on ollut siellä kaaauan. Ja voi, tuo kertomasi Batman-merkki oli varmasti aivan mainio. 😀
Pakko nostaa hattua sulle tästä kotimaan matkailun puolesta puhumisesta! Tosi mahtava idea. Itse oon perheen kanssa käynyt vähän siellä ja täällä Suomessa, tosin viime vuosina jäänyt vähän vähemmälle. Pitäisi varmaan jossain vaiheessa käydä jossain uudessa paikassa, jos löytyisi aikaa. Valitettavasti tänä vuonna mun Suomi-lomat tulee olemaan minimissä, kun en saa töistä paljoa vapaata ja muita matkoja tiedossa. :/
Voi kiitos Kiira, ihanasti sanottu. Ja Suomi kyllä odottaa sinuu, ei se täältä mihinkään karkaa. 🙂
Suomi <3 Ei voi vain tarpeeksi hehkuttaa miten upea onkaan suomalainen luonto ja mökkimaisema. Ihan parasta. Neljän viikon päästä olen itsekin matkalla kohti Lappia ja meidän rakasta mökkiä.
<3 !
Ihana mökkiloma, olisipa kiva kokeilla pitkästa aikaa:) Tuo avantokuva on ihan huippu, yritän itsekin ehtiä vielä tämän reissun aikana sinne avatoon. Matteon kanssa 😀 😀
Mä kattelinkin Instasta Matteon avantokuvaa ja ilme oli kyllä mainio! 😀
Ihan mahtava postaus! Sitä jotenkin kuvittelee, ettei luonto olisi nyt kauneimmillaan, mutta olet saanut otettua tosi tunnelmallisia kuvia. Muutenkin pitäisi rohkaistua käymään mökillä muulloinkin kuin vain kesällä.
Tuo avantokuva on kyllä pelottava!
Kiitos Elina aivan ihanasta kommentista. (: Siitä tuli kyllä tosi hyvä mieli.
Upeita maisemia maalta! Saat kyllä tämän maan loistamaan, go girl!
<3