Uutiskirje
Miltä kuulostaisi kahvitauko kerran kuussa kiinnostavien matkajuttujen äärellä? KAUKOKAIPUUn uutiskirje nivoo yhteen ajankohtaiset artikkelit sekä helmiä arkistojen kätköistä.
Päivävaellus yhdelle Islannin komeimmista vesiputouksista alkoi märissä merkeissä. Puimme auton suojissa yllemme sadevarusteet, ja minä vedin kamerarepun päälle vedenkestävän kuoren.
Viime hetken varusteoivallus tälle kymmenen päivän mittaiselle Islannin kiertomatkalle sai minut hyrisemään tyytyväisyyttäni: puhelimen pölyn-, iskun- ja ennen kaikkea vedenkestävät Lifeproof-kuoret tulisivat tarpeeseen jo matkan ensimmäisenä päivänä, sillä taivas näytti ottavan mittaa vajaan parin tunnin haikin päässä sijaitsevasta vesiputouksesta.
Raskaat pilvet roikkuivat maahan asti. Ne eivät häviäisi kuin satamalla pois.
Hvalfjordurin vuonossa, saaren länsipuolella, noin tunnin ajomatkan päässä Reykjavikista sijaitseva GLYMUR (198 m) tunnetaan Islannin korkeimpana vesiputouksena. Se on kuitenkin jo vanhaa tietoa, sillä tieteilijät ovat löytäneet Vatnajökullin jäätiköltä vieläkin korkeamman putouksen.
Siitä ei vaan ole vielä tullut yhtä suosittua kuin Glymurista.
Alun joen ylityksen jälkeen vaellus vesiputoukselle on lähes pelkkää ylämäkeä, sillä maisemia kiivetään ihastelemaan kallioiden päältä. Tukea jyrkkiin nousuihin tulee ajoittain ottaa reitille pystytetystä vaijeriketjusta, mutta noin muutoin matkan voi suorittaa kuka tahansa hyväkuntoinen kulkija.
Kun on kerran panostanut kunnon varusteisiin, ei haittaa vaikka sataisi koko matkan mennen tullen. Niin kävi meille, mutta kuten kuvista näkyy, ei reissu olisi voinut olla onnistuneempi.
Miltä kuulostaisi kahvitauko kerran kuussa kiinnostavien matkajuttujen äärellä? KAUKOKAIPUUn uutiskirje nivoo yhteen ajankohtaiset artikkelit sekä helmiä arkistojen kätköistä.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Oo mikä kohde! Kyllä sade kruunaa nämä kuvat, ehdottomasti.
Kiitos! Kyllä sävyt pääsevät ihan erilailla oikeuksiinsa näissä keleissä. 🙂
Oi kiitos kiitos kiitos! Tuonne pitää ehdottomasti mennä ensi kuun reissullamme. (:
Huikean näköinen paikka!
Minäkin varusteuskovaisena luotan aina siihen, että mitä tahansa taivaalta tuleekin, kunnon varusteilla ja seikkailumielelllä pärjää 🙂
Upealta näyttää! Islanti on kyllä yhtä satumaata koko maa – mulla oli koko ajan sellainen olo siellä, että olisin jossain Taru Sormusten Herrasta kuvauspaikoilla. 😀 Harmittaa, että oli vain viisi päivää aikaa Islannissa. Pakko päästä sinne pidemmälle reissulle.
[…] Saanan Live now – dream later -blogissa. Patikkamatka Glymurin vesiputoukselle Marinellan Kaukokaipuu-blogissa. Seikkailijoille: Miten onnistuu sukellus mannerlaattojen välissä, selviää […]