Palma de Mallorca 1976

Kaukokaipuun yhdeksäs vuosi ja minä lähden viimein Espanjaan.

Bilbaossa toki olen käynyt ja vaikka niitä pohjoisen havupuita rakastankin, en pane pahakseni palmuja, jotka huomisaamusta alkaen kahisevat aikaista kesää seuraavat seitsemän päivää.

Minulla on matkalleni kolme missiota: syödä hyvin, tuoda tuliaisina pisamia ja ikuistaa itseni näissä samoissa kohteissa kuin isäni omalla reissullaan silloin kahdensantoistavuotiaana, kun minivoguena tunnettu miesten permanentti maksoi 150 markkaa.

 

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

 

Lupaan päivittää reissufiiliksiä ahkerasti Insta Storiesiin sekä Kaukokaipuun Facebook-sivuille. Tune in!

Talviretkeilijän opas

Talviretkeilijän opas tarjoaa Jouni Laaksosen vuosikymmenien kokemukseen perustuvat vinkit helpoista päivä- ja perheretkistä vaativiin talvivaelluksiin. Näillä ohjeilla nuotio syttyy lumihangenkin keskellä ja telttailu on turvallista myös silloin, kun mittari on miinuksella.

Osta tarjoushintaan!
Uutta vuoteen 2023

Haaveiletko retkeilytoimittajan ammatista?

Aloita vuosi 2023 inspiroitumalla luonnosta ja lähde sanojentäyteiselle neulaspolulle kohti luontokirjoittajan unelmiasi! Eräkirjailija, retkeilytoimittaja ja luontokuvaaja Monni Himarin verkkokurssi soveltuu kaikille, jotka haluavat syventää luonnon kuvailua ja maalata sanat maisemiksi.

Ilmoittaudu

UUTISKIRJE

Monni Himari

Monni Himari

KAUKOKAIPUU-matkablogin takaa löytyy retkeilytoimittaja, kirjailija ja luontokuvaaja Monni Himari.

Näillä preseteillä käsittelen kaikki blogin valokuvat.

Privacy Preference Center