Retkiruokakirja
Retkiruokakirja tarjoilee yli 60 herkullista ja monipuolista kasvisohjetta ympärivuotiseen käyttöön: niin yllättäviä nuotiohetkiä kuin talvivaelluksia varten – ja kaikkea tältä väliltä, jälkiruokia ja välipaloja unohtamatta.
Uutta vuoteen 2023
Haaveiletko retkeilytoimittajan ammatista?
Aloita vuosi 2023 inspiroitumalla luonnosta ja lähde sanojentäyteiselle neulaspolulle kohti luontokirjoittajan unelmiasi! Eräkirjailija, retkeilytoimittaja ja luontokuvaaja Monni Himarin verkkokurssi soveltuu kaikille, jotka haluavat syventää luonnon kuvailua ja maalata sanat maisemiksi.
UUTISKIRJE
KAUKOKAIPUU-matkablogin takaa löytyy retkeilytoimittaja, kirjailija ja luontokuvaaja Monni Himari.
Näillä preseteillä käsittelen kaikki blogin valokuvat.
Ihana ollu seurata Nella sun reissua! Nepal-kuume nousee ja nousee vain täällä, pitää vähintään mennä ainakin Nepalilaiseen ravintolaan jos ei muuta tällä hetkellä voi. :’D Siulle olisi #maistuvamaailma -haaste blogissani!
http://www.rantapallo.fi/aurinkorasvaajaaloeveeraa/2018/03/21/maistuva-maailma-srilankalainen-ruoka-on-namia/
Kiitos kommentistasi ja haasteestasi, Veera! Tartun siihen ensi viikolla. <3 Ihana kuulla, että reissua on ollut mukava seurata. 🙂
Ihana tarina. Kiitos Nella.
Kiitos sinulle kun luit sen. 🙂
On nämä sinun reissut ihan kuin satukirjasta, niin ihmeellisiä kokemuksia! Ja vaatii rohkeutta lähteä. Kokemusta on oltava, mitä varaa mukaan ja millä pärjää. Hyvää kotimatkaa, kun sen aika koittaa!
Kiitos kauniista kommentistasi Taina. Kotimatka sujui hyvin, enkä ole kai koskaan ollut näin onnellinen saapumisesta. Nepali jätti ison ja kummallisen jäljen, mistä riittää ammennettavaa pitkäksi aikaa.
Nepali muuttaa. Ja se on todella hienoa. Mua hymyilytti kun luin tämän kahvikommentin. Muistan ekan kerran kun sain kahvia Nepalissa n. kuukauden jälkeen. Tuntui huikeelta. Onneksi vuoristotautinen saatiin hoitoon. Ja näitä sun tarinoita lukee kaiheudella ja halulla lähteä taas Nepaliin.
Niin todella tekee, huh sentään. Mutta kiitos kauniista kommentistasi <3 Nämä ovat kyllä kirjoittamisen suola. Ihana kuulla, että sinullakin on ollut mahdollisuus lähteä Nepaliin ja vieläpä noin pitkäksi aikaa!