Uutiskirje
Miltä kuulostaisi kahvitauko kerran kuussa kiinnostavien matkajuttujen äärellä? KAUKOKAIPUUn uutiskirje nivoo yhteen ajankohtaiset artikkelit sekä helmiä arkistojen kätköistä.
Löydä kuvasta koiranpentuilme, Hangon keksi ja Suomen tiukin sänkykamarikatse.
Valokuvat ovat viime keväältä Docventuresin kutsuvierastilaisuudesta, jonka päätteksi kapsahdin Mamolan kuuna kahden sankarini kaulaan. Rikua ja Tunnaa on tullut nähtyä useissakin eri tilaisuuksissa mutta aina sieltä katsomon puolelta, joten viimein tuli myös sen ensimmäisen yhteispotretin aika. Ja vähän kaikenlaista.
Parasta lienee kuitenkin se, että Riku tunnisti meikäläisen Twitteristä, siellä kun tulee huudeltua matkailusta lähes kaiken aikaa.
Arvata saattaa, että taannoinen yhteishaastattelu Kritiikkilaseissa lomalle oli yksi reissaajatytön salaisista unelmista, jollaista ei pystynyt kuvitella tapahtuvan. Voit lukea jutun nettiversion täältä.
Haastattelu on luettavissa myös netistä. Aiheena käsitellään verkosta löytyvien suositusten todenperäisyyttä ja uskottavuutta – sitä, ettei kaikkea kannata tai pidä ottaa kirjaimellisesti.
Sekä Rantala että Ruusunen kertovat käyttävänsä hakukoneita matkan suunnittelussa. Molemmat hakevat palveluista esimerkiksi paikkoja ja osoitteita ja lukevat arvioitakin, tosin kriittiset lasit silmillä.
– Kun palveluja käyttää, sisälukutaito niiden suhteen kehittyy, Rantala sanoo.
Voimakkaat yleistykset kertovat usein jostain muusta kuin paikan tasosta.
– Jos teksti on aggressiivista, hyvin yksityiskohtaisesti kuvailevaa ja huutomerkkejä on paljon, jätän arvion omaan arvoonsa vain yksittäisenä huonona kokemuksena, Ruusunen sanoo.
Onko teillä (on varmasti!) yhteiskuvia miesten kanssa tai oletteko kirjoittaneet heistä muuten vaan blogeihinne? Olisi mukavaa katsella ja lueskella niitä, joten linkatkaa toki tuohon alapuolelle kommenttiboxiin muidenkin (ja minun) iloksi.
Miltä kuulostaisi kahvitauko kerran kuussa kiinnostavien matkajuttujen äärellä? KAUKOKAIPUUn uutiskirje nivoo yhteen ajankohtaiset artikkelit sekä helmiä arkistojen kätköistä.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Kerran olen päässyt näkemään Rikun ja Tunnan elikkä Tampereen Taiteiden yössä 2013 Mad Manners -kirjan julkaisun aikoihin: http://www.matkablogi.fi/2013/08/madventuresin-riku-ja-tunna-tampereella-8-8-2013/
Hienoa! Kiitos linkkauksesta Esa. 🙂
[…] puolessatoista kuukaudessa jakaneet yli 1 000 kaunista kuvaa Suomesta. Kiitos! Ja toissapäiväinen Rantalan ja Ruususen suusta -postauksen vuoksi tänne blogiin tulvi sellainen määrä jengiä, että saitin hetkellinen […]