Vuosi 2022 on teini-ikäisen KAUKOKAIPUUn 14-vuotisjuhlavuosi
Otsikon luettuani en meinaa uskoa kirjoittamaani. Mutta totta se on, teini-ikään on päästy! Ja miten paljon näihin vuosiin onkaan mahtunut käytyjä maita, huikeita vaelluksia ja ihania luontoretkiä, epätoivoisiakin seikkailuja sekä ikimuistoisia elämyksiä maailman keittiöissä.
Pakkohan se on uskoa: tänään 2. helmikuuta 2022 tulee kuluneeksi 14 vuotta matkablogin syntymästä. Te pisimpään Kaukokaipuuta seuraanneet saatatte muistaa, miten blogin alkuaikoina reppureissattiin Aasiassa ja naatiskeltiin tulisia annoksia yömarkettien pienissä katukeittiöissä.
Aasiasta matka jatkui jos mihin; omia Interrail-muistoja (2003) vahvistaakseni tein vuonna 2011 kuukauden pituisen Euroopan road tripin, josta julkaisin myös kattavan kululaskelman. Budjettilaskelmat ovat kautta blogihistorian lukeutuneet suosituimpien artikkeleiden joukkoon, minkä vuoksi olen kirjoittanut vastaavat julkaisut myös Thaimaasta ja Islannista. Lisäksi laskin, kannattaako Islantiin lentää vai mennä lautalla (ja ottaa mukaan oma auto).
En nyt kuitenkaan turvota tätä julkaisua äärimmilleen, sitä ei jaksaisi lukea edes isäni (joka on blogini kenties suurin fani).
Matkamuistoja vuosilta 2008–2021
Sen sijaan loin uuden sivun, jonka löydät ylävalikosta, kohdasta Matkamuistot. Nostan sinne jatkossa arkistojen kätköistä kaivettuja ja tälle vuodelle päivitettyjä matkakertomuksia, pääasiassa maailmalta.
Näin siksi, että löydät Hakemistosta kaikki Suomen ja Norjan retkeilykohteet aakkosjärjestyksessä.
Matkabloggaamisen parasta antia ovat olleet kohtaamiset muiden samanmielisten kanssa
Uusien kokemusten ja kulttuurien lisäksi matkabloggaamisen parasta antia ovat olleet kohtaamiset kaltaisteni kanssa. Puhun tietenkin muista matkabloggaajista! Heistä pisimpään olen tuntenut Veera Biancan, Lanttimatkojen Lotan (joka tubettaa reissuiltaan) ja La Vida Locan Sarin, unohtamatta tietenkään esteettömistä matkoista tunnettua Palmuasema-blogin Sannaa. Suosittelen ehdottomasti tutustumaan heidän kanaviinsa!
Nordic Bloggers’ Experiencen kautta olen päässyt tutustumaan myös kansainvälisiin matkabloggaajiin, joista on ihan pakko mainita sittemmin Suomen kansalaisuuden saanut Kathrin Deter (joka majoitti minut Liechtensteinissa) ja Dave Brett, joka kirjoittaa Travel Dave -blogia.

Vaikka tein edellisen ulkomaanmatkan vuoden 2018 keväällä (Langtangiin), reppua ja rinkkaa on kuitenkin pakattu ja kohteiksi ovat valikoituneet pääsääntöisesti Suomen ja nykyisen kotimaani Norjan luontokohteet.
Islantiinhan minun oli tarkoitus lähteä nyt tammikuussa mutta arvanette, miten kävi: yritykseksi jäi. Kunhan pandemia taittuu, ja kunhan koen matkailun olevan tarpeeksi vastuullista omalla kohdallani, haluaisin lähteä Italiaan.
Myös pidempi Thaimaan-reissu kutkuttelee: olinhan lähdössä sukelluskurssille maaliskuussa 2020, mutta tiedätte, miksi matka peruuntui. Lentoliput ovat edelleen hyllyllä ja toivon voivani käyttää ne kuka ties jo loppuvuodesta.

Teinivuosipäivän kunniaksi lupaan, että pääsette enenevissä määrin lukemaan myös aiempien reissujen kohokohdista. Ja koska blogiin löytää koko ajan uusia lukijoita, toivotan teidän kaikki lämpimästi tervetulleiksi Kaukokaipuun nojatuolimatkoille!
Pohjoisin terveisin,
Monni
Ps. Onko sinulle jäänyt mieleen jokin tietty täältä lukemasi reissujuttu? Tai jos olet kollega tai kirjoitat itsekin blogia, jaa jokin yhteinen muisto, mikäli sellainen on meidän välillämme syntynyt. Olisi ihana lukea niitä. ♥
Mitä haluaisit lukea seuraavaksi?
Kiitos, kun tuet sivuston toimintaa
Kun hankit retkeilyvarusteita ja kirjoja boldattujen sinisten linkkien ja painikkeiden kautta, minä saan pienen provision, mutta sinä et maksa yhtään ylimääräistä. Kiitos, kun tuet KAUKOKAIPUUn toimintaa ja mahdollistat lukukokemuksen ilman mainosbannereita.
13 Comments
Add comment Peruuta vastaus
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Paljon onnea sinulle ja hienolle blogillesi:)
Voi juku! Hurjasti onnea teini-ikäiselle 🙂
Onnea syntymäpäivästä. Tuo on ihan valtavan pitkä aika. Uskomattoman hienon näköistä tuolla Langtangilla. Pitääkin käydä lueskelemassa sekin juttu. Miten päädyit muuten juuri tuohon vaellukseen?
Onnea 14-vuotiaalle. Minulla on syksyksi suunnitteilla ensimmäinen matka Nepaliin ja Langtangin vaellus. Onneksi YouTube on auttanut tämän kohteen fiilistelyssä.
Todella pitkään olet blogia jaksanut kirjoittaa tai ainakin pitää blogia käynnissä. Onnea jatkoon.
Onnea teini-ikäiselle! Ensimmäinen muistomme – jos se nyt muistoksi kelpuutetaan – on itse asiassa Lassen, joka oli huomannut Sinut majakkakuvia tutkaillessaan.
Paljon onnea!! 14 vuotta on blogille jo hurjan pitkä ikä, kaikkea hyvää myös jatkoon! Itse muistan törmänneeni blogiisi ja sen hienosti kirjoitettuihin tarinoihin ensimmäistä kertaa joskus vuoden 2016 tienoilla, kun oma irtiotto maailmalle oli niin sanotusti suunnittelupöydällä ja blogin perustaminen siinä samalla myös. Sen jälkeen omia blogeja onkin sitten syntynyt useampi, ja vuonna 2017 alkaneella ”reissulla” ollaan edelleen.
Millaista on olla teini-ikäinen? Kiukutteletko ja paiskot ovia kovin blogissa? Mieleen on jäänyt Färsaarille/Islantiin laivalla/lentäen – juttu
Teen asennon, otan hatun pois päästä ja kumarran syvään. Paljon onnea todella kovasta saavutuksesta tämän blogin kanssa.
Onnea 14 – vuotiaille blogille! Muistiin on jäänyt ainakin tuo Islantiin lentäen vaiko lautalla.
Sitten nuo reissuyhteenvedot. Eurothan kiinnostaa meitä suomalaisia aina???
Onnittelut matkablogiskenen uranuurtajalle! Sellaisena minä sinua pidän ja ensimmäiset muistot on juuri sieltä vuosien takaa bloggaajien tapahtumista ja Matkamessuilta. Jatka hienoa linjaasi! Onnea vielä kertaalleen 14-vuotiaalle! <3
Paljon onnea todella kovasta saavutuksesta tämän blogin kanssa; 14 vuotta on blogille jo hurjan pitkä ikä, kaikkea hyvää myös jatkoon!
Onneksi olkoon! Tuo on kyllä huikea määrä vuosia yhtäjaksoisesti kirjoitetulle blogille.
Itse olen välillä pitänyt vuosienkin taukoja ja blogien nimetkin ovat vaihtuneet matkan varrella.
Kaukokaipuu on kyllä niin hyvä nimi, että on ilahduttavaa, että jatkat ja jaksat edelleen!