Sutjeska, maailman kaunein kansallispuisto

Mostarista matkamme jatkui Montenegron rajalla sijaitsevaan Sutjeskan kansallispuistoon, aivan mielettömän upeaan luontokohteeseen, jota olin odottanut reissussa kaikkein eniten.

Tarkoituksenamme olisi nimittäin kiivetä Uglješin huipulle 1 859 metriin ja laskeutua päivän päätteeksi takaisin laaksoon yöpyäksemme Donje Bare -järven rannassa, Titon raunioituneen metsästysmajan vieressä.

Oppaamme Thierry jätti meidät toviksi valtavien betonileukojen väliin lähtiessään hakemaan vuoristomajan avainta viereisestä hotellista. Edessämme seisoi valtava Tjentišten joukkohaudan muistomerkki, joka teki kunniaa Sutjeskan sodassa 1943 kaatuneille tuntemattomiksi jääneille bosnialaisille sotilaille, joiden yhteiseen hautakiveen oli kaiverrettu: ”This is the resting place of 3 301 fighters of Sutjeska.”

Valtavan monumentin valaminen aloitettiin vuonna 1971 ja urakan valmistuminen kesti seitsemän vuotta, enkä ihmettele. Olo ei ole monestikaan ollut niin pieni, kuin tuona päivänä tässä paikassa.

 

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

 

Tarkkasilmäiset erottavat vastaavia – joskin maltillisempia – muistomerkkejä myös muualta kansallispuiston alueelta. Niistä kaksi voi tähytä Uglješin huipulta, jonne pian jo kiipeäisimmekin, vaan ensin pitäisi tankata kunnolla, minkä vuoksi suunnistimme Sutjeskan kansallispuiston perimmäiseen ravintolaan, Tentoriumiin. Tilasimme neljään pekkaan perinteisen lautasen ilmakuivattua lihaa, paikallisia juustoja sekä fritattuja leipäpalleroita, jotka ovat aivan syntisen hyviä. Kyytipojaksi valitsin mitäpä muutakaan kuin seljankukkamehua, joka on täällä päin Balkania on aivan erinomaista.

Matka vuoristomajalle kesti kiemurtelevaa hiekkatietä pitkin reilut kolme varttia. Suunta oli koko ajan ylöspäin, enkä voinut olla ihailematta samaa matkaa kaksipyöräisten päällä taittavien retkeilijöiden reisiä – maastopyöräily tuntuu olevan tämän maan ykköslaji ja sitä harrastavat kaiken ikäiset ja kokoiset ihmiset.

 

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

 

Parkkeerasimme jeepin vuoristotien poskeen, ja pakkasimme päiväreppuihin vettä ja banaania. Jalkamatka Uglješin huipulle ei ole kuin muutaman kilometrin mittainen, mutta reitti on nousumetriensä puolesta melko haastava. Polku kuitenkin on hyvässä kunnossa, mikä helpotti askellusta ylämäkeen, vaikka aina aika ajoin olikin pysähdyttävä vetämään henkeä ja ahmimaan edessään aukeavia maisemia.

En valehtele sanoessani, että Sutjeska on mielestäni yksi maailman keuneimmista kansallipuistoista. Nämä näkymät ovat yksinkertaisesti aivan mielipuolisen kauniita, eikä niistä saa tarpeekseen, vaikka kuinka tuijottaa.

Minun on pakko palata tänne ensi vuonna uudestaan.

 

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeska NP

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

 

Gornje Bare, toinen vuoristolammista, oli vielä voimissaan, vaikka suurempi sisaruksensa tuossa vasemmalla olikin päässyt hetkeksi kuivahtamaan. Kuoppa kuitenkin täyttyy taas pian sateiden myötä, kunnes jälleen jäätyy lumen laskeuduttua niityille. Kevään tullen on kuitenkin violettien krookusten vuoro, jotka valtaavat koko ruohoalueen kinosten sulaessa auringon alta.

Se näky oli kuvissakin niin käsittämätön, että haluaisin nähdä sen ihan luonnostaan.

 

Sutjeska NP

 

Kuten aiemmassa jutussani mainitsin, Green Visions on kunnostanut UNPD:n avustuksella ja rahoituksella 90 vuoristomajaa ympäri maata. Kaikki merkityt vaellusreitikin löytyvät yhdestä paikkaa Via Dinarica -sivustolta, joten luontomatkailun eteen on tehty toden teolla töitä. Silti ihmiset eivät ole tänne vielä löytäneet, joten nyt jos koskaan kannattaa lähteä tutkimaan Bosnia ja Hertsegovinan koskematonta luontoa, jota saa kulkea lähes tulkoon yksikseen.

Yleensä seurana on vain tuuli, joka kuiskuttelee korvaan tai sirkka, joka sirittää heinikossa. Täällä on joka paikassa niin hiljaista, että luonnon äänet kuuluvat kovempaa kuin missään naismuistiin.

 

Sutjeska NP

Sutjeska National Park | Bosnia Hertsegovina

Sutjeskan kansallispuisto

 

Yksi näistä kunnostetuista vuoristomajoista löytyy Sutjeskan kansallispuistosta, hyisen Donje Bare -järven rannalta, missä Titon entisen metsästysmajan rauniot muistuttavat menneestä ajasta.

On hullua ajatella, että mies kävi aikoinaan tässä samassa järvessä kylpemässä, tai että sodan etulinja kulki aivan näillä tienoilla.

 

Sutjeskan kansallispuisto
Varattava vuoristomaja toimi yöpaikkanamme.

 

Historian läsnäolo oli vahva, vaikka Thierry kiusasikin sen olevan vain Titon haamu.

Mene ja tiedä, mutta yö oli kaunis ja aamu raukea.

 

Sutjeskan kansallispuisto
Sutjeskan kansallispuiston ylle aukeava tähtitaivas on mieletön. Täällä ei tarvitse kärsiä valosaasteesta.

Sutjeskan kansallispuisto

 

En olisi vielä halunnut jatkaa matkaa.

 

Sutjeskan kansallispuisto
Sutjeskan kansallispuisto upeassa aamuvalossa.

 

Via Dinarica Megatrail

Sutjeskan kansallispuisto »
Green Visionsin retkeily- ja aktiivimatkat »
Via Dinarican verkkosivut »
White, Green & Blue Trails »
Via Dinarican merkityt vaellusreitit »
Vuoristomajat »

Talviretkeilijän opas

Talviretkeilijän opas tarjoaa Jouni Laaksosen vuosikymmenien kokemukseen perustuvat vinkit helpoista päivä- ja perheretkistä vaativiin talvivaelluksiin. Näillä ohjeilla nuotio syttyy lumihangenkin keskellä ja telttailu on turvallista myös silloin, kun mittari on miinuksella.

Osta tarjoushintaan!
Uutta vuoteen 2023

Haaveiletko retkeilytoimittajan ammatista?

Aloita vuosi 2023 inspiroitumalla luonnosta ja lähde sanojentäyteiselle neulaspolulle kohti luontokirjoittajan unelmiasi! Eräkirjailija, retkeilytoimittaja ja luontokuvaaja Monni Himarin verkkokurssi soveltuu kaikille, jotka haluavat syventää luonnon kuvailua ja maalata sanat maisemiksi.

Ilmoittaudu

UUTISKIRJE

Monni Himari

Monni Himari

KAUKOKAIPUU-matkablogin takaa löytyy retkeilytoimittaja, kirjailija ja luontokuvaaja Monni Himari.

Näillä preseteillä käsittelen kaikki blogin valokuvat.

Privacy Preference Center