Talviretkeilijän opas
Talviretkeilijän opas tarjoaa Jouni Laaksosen vuosikymmenien kokemukseen perustuvat vinkit helpoista päivä- ja perheretkistä vaativiin talvivaelluksiin. Näillä ohjeilla nuotio syttyy lumihangenkin keskellä ja telttailu on turvallista myös silloin, kun mittari on miinuksella.
Uutta vuoteen 2023
Haaveiletko retkeilytoimittajan ammatista?
Aloita vuosi 2023 inspiroitumalla luonnosta ja lähde sanojentäyteiselle neulaspolulle kohti luontokirjoittajan unelmiasi! Eräkirjailija, retkeilytoimittaja ja luontokuvaaja Monni Himarin verkkokurssi soveltuu kaikille, jotka haluavat syventää luonnon kuvailua ja maalata sanat maisemiksi.
UUTISKIRJE
KAUKOKAIPUU-matkablogin takaa löytyy retkeilytoimittaja, kirjailija ja luontokuvaaja Monni Himari.
Näillä preseteillä käsittelen kaikki blogin valokuvat.
Vau, kuulostaa hienolta! Islanti on itsellä Top5 -listalla, minne pitäisi mennä mahdollisimman pian. Kuvasi kertovat jo syyn siihen, miksi näin mieleni sinne halajaa. Olipa kivasti tuo Jules Verne laitettu tähän mukaan! Odotan postauksiasi Islannista jo nyt innolla 🙂
Kiitos Rami! Täällä on reissusuunnittelu loppusuoralla. <3
Ykköstie saaren ympäri ja matkan varrelta löytyy vaikka mitä upeeta! 🙂 Reykjadalurin tulikuuma joki, jonne on lyhyt patikkamatka Hveragerdin kyliltä. Mielettömiä vesiputouksia, kuten Seljalandfoss ja Dettifoss, Vikin mustahiekkainen ranta, Jokulsärlonin jäätikkölaguuni, pohjoisessa Myvatnin järvi ja hylkeet Vatnsnessin niemimaalla <3 Unohdin varmaan monta, mutta Islanti on yhtä upeutta!!! Ja siinä vuokra-autossa tietty nukutaankin 😉
Voi kiitos Tiina! Aivan ihania vinkkejä. Sinunkin Islanti-juttusi on koluttu ja ihasteltu. <3 Ja voi että, mä nukkuisin autossa tai teltassa, mutta muu seurue taitaa enemmistönä viedä pidemmän korren.. Ehkä kuitenkin pakkaan kärsimysteltan mukaan ja karkaan yöksi jonnekin odottamaan auringonnousua. 🙂
Kuvat Islannista saavat sydämeni aina pamppailemaan hieman lujempaa, joten ihmettelen, miksen ole sinne vielä koskaan matkustanut. Mutta kauan ei minunkaan enää tarvitse ihmetellä: minulla on kesäkuuksi ihan sama suunnitelma kuin sinullakin. Rinkan sijaan takakonttiin taidan vaan heittää lentolaukun. Oi ihana Islanti – en melkein maltaisi odottaa <3.
Ja jään seuraamaan, tuleeko kommentteihin uusia Islanti-vinkkejä.
Ihanaa! Meille molemmille tulee takuuvarmasti aivan uskomattoman ihana ja ikimuistoinen seikkailu. Mitä parhainta tulevaa reissua ja sen suunnittelua myös sinne!
<3
Voi teitä onnenmyyriä kun pääsette noihin jylhiin maisemiin! Minun kotirintamakriitikolleni Islanti on liian karu ja liian kylmä, joten voin vain haaveilla reissusta tulen ja jään maahan.
Onneksi on kauniita kuvia ja kielenpäälle sulavia sanoja tiedossa reissujenne jälkeen!
Voi Johanna, sinun kommenttisi saavat minut aina niin iloiselle tuulelle! Kiitos. <3
Ei muuten ole tottakaan, me olemme myös lähdössä Islantiin kesäkuussa!!! Mulla on paljon vinkkejä, kun matkasuunnittelu käy kuumana! Mennään tsufeelle joku päivä! Ja kauniisti kirjoitettu tarina ?
Mahtavaa! Mennään ihmeessä! <3
Ja kiitos! 🙂
Ollaan me onnentyttöjä, kun päästään molemmat tänä vuonna näihin maisemiin! <3 En malttaisi odottaa tätä seikkailua.
Jos vinkkivihko ei vielä ole täynnä, niin mun postaukseen on tullut kans lukijoilta mielin määrin mahtavia vinkkejä: http://rimmalaura.com/2017/02/02/reissuvuosi-2017-aika-toteuttaa-yksi-suuri-matkaunelma/
Ihanaa reissusuunnittelua sinnekin! <3
Jee! Kiitos vinkeistä, siellä olikin monta omalta listalta. En malttaisi kyllä yhtään odottaa!
Mitä parhainta etukäteisfiilistelyä myös sinne! : ) <3
Laugaveguriin vaeltamaan, sehän olisi sinulle kuin omiaan! <3
Täytyy mennä! <3
Hei Nella
Laitoin sinulle sähköpostilla omat vinkkini. Toivottavasti niistä on iloa sinulle ja seuralaisillesi.
Ikimuistoista matkaa!
Ystävällisesti, Raija S.
Kiitos kovasti! Arvostan suuresti. <3
Villapaidat … islantilaisia villapaitoja ihastelin niin Islannissa kuin välillä (matka)blogeissakin. Sääli vaan, että useimmiten oleilen sen verran lämpimissä sisätiloissa, ettei niitä kuitenkaan tulisi käytettyä, joten olen oppinut olemaan niitä hankkimattakin. Mutta ovat nekin kauniita, vaikka vaan katsella, Islannissa.
Sanoppa muuta, Pirkko. <3
Voihan villapaidat!
Kultakierroksen ja sinisten laguunien lisäksi menkää pohjoiseen! Myvatnin alue on upea, issikkavaellus MUST.
EN EHKÄ MALTA ODOTTAA SUN TULEVIA TARINOITA JA KUVIA!!!!
<3
Voi että, kiitos Tiina! Täällä alkaa olla reissu ja reitti suunniteltu. Jännittää, enkä malttaisi odottaa!
On kyllä ihan mahtavan upeita kuvia! 🙂 Islanti on hieno maa. On kyl päästävä uudestaan.